Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4306139



*

nr 430 6139


Gouache

Tillskriven Åwa- Åke w Andersson, 20x30


Följerätt

Ja

Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 25 september 2006
kl 16:42:09


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:26
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22
  • 8063 Collage
    Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    26 jan kl 20:20
  • 7166 Pastell
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad,..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:58
  • 7154 Tusch
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. ”Slas”. S..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:37




Ladda ner broschyr